Hlavní menu

CZ | DE | EN

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.

Doporučujeme

Hotel Apollón Litoměřice
Cena od: 700 Kč os./noc
Hotel Terezín
Cena od: 498 Kč os./noc
Víte že…

Víte, že vstupní branou do NP České Švýcarsko je malebná obec Hřensko? Můžete se odsud vydat na proslulou Pravčickou bránu, nebo si užít projížďku na loďkách mezi soutěskami řeky Kamenice.Prohlídka hradu

Před hradními branami

Kdyby se roku 1961 do Ústí nad Labem a na hrad Střekov nerozhodl vydat tehdejší prezident, možná byste tu dodnes neměli kde odstavit auto. V podhradí, na místě dnešního parkoviště, stával rozsáhlý poplužní dům a statek. Historické budovy byly strženy až ve zmiňovaném roce po velkém požáru. Ten byl údajně zinscenovaný, protože se snaživí úředníčci báli, že nemožnost zaparkování vládního automobilu hlavu státu rozladí.

Jak se žilo v podhradí

Když budete vcházet na nádvoří, nelze si nevšimnout vysoké čedičové skály, na které se hrad vypíná. Do černého kamene je zapuštěno šest dělových koulí, kterými v roce 1757 Střekov ostřelovalo chorvatské vojsko generála Laudona. Povídá se, že pokud najdete místo, ze kterého jsou vidět všechny střely najednou, splní se vám nejtoužebnější přání.

Tam, kde je dnes pokladna a prodejna suvenýrů, sídlil kdysi správce hradu. V místě dnešní stylové restaurace se nacházel pivovar. Budovy v podhradí jsou ze 16. století. Vstup na nádvoří není zpoplatněn, a tak si můžete oběd vychutnat v příjemné hradní restauraci, zařízené v gotickém stylu, aniž byste samotný Střekov navštívili.

Po kamenných schodech za rozhledem

Avšak kdo se v podhradí Střekova ocitne, většinou návštěvě neodolá. Tajemnou zříceninu, která fascinovala už Máchu, Wagnera či Goetha, můžete projít za doprovodu fundovaného průvodce, nebo si vypůjčit text a toulat se jejími zákoutími, jak je vám libo. Fascinující je jak hrad samotný, tak impozantní výhled z terasy, která stojí v místech někdejšího druhého patra takzvaného Velkého stavení. Od obzoru k obzoru se táhne zvrásněná krajina Českého středohoří. Město Ústí nad Labem odsud máte jako na dlani a neméně zajímavý, leč nepříliš příjemný, je také pohled na Masarykova zdymadla – technické vodní dílo, hyzdící hladinu Labe v místech, kam do vody padá tmavá čedičová skála, na níž je hrad vystavěn.

Přízemní prostora Velkého stavení se zachovala a je v ní umístěna stálá expozice. Z terasy se přechází do takzvané Místnosti s arkýřem. Někdy po roce 1499 ji nechal přistavět tehdejší majitel hradu, Hanuš Glac. Při pohledu na pobořené zdi je těžko uvěřit, že se tu kdysi bydlelo. Dokonce nejpříjemněji na hradě – tato místnost byla jako jediná vytápěna.

Do kaple a věžového paláce

Obě místnosti jsou zajímavé nepravidelným půdorysem, který se musel přizpůsobit skalnatému podloží. Už ve Velkém stavení je zajímavé pozorovat, jak skála proráží zeď u podlahy, aby se ztratila až v polovině výšky místnosti. Něco jako pravé úhly na Střekově neexistuje. O to pozoruhodnější je, že tu hrad stojí už déle než šest set let.

V hradní kapli stával oltář, jenž byl celkem atypicky natočen k jihu. Ve většině církevních staveb oltáře směřují k východu. Věžový palác nabízí návštěvníkům dvě výstavy. V přízemí se dozvíte něco o historii Střekova. Na zdech jsou vymalovány erby rodů, které kdy hrad vlastnily, uprostřed místnosti je model, zpodobňující hrad tak, jak vypadal po roce 1499, tedy v době, kdy měl za sebou třetí fázi výstavby. Svrchní patro je věnované expozici romantismu. Nejzajímavější je prostřílený obraz Střekova. Jeho historie však není příliš romantická, neváže se k němu legenda ani tajuplný příběh. Tento obraz z počátku 19. století sloužil jako terč. Pokud vás umělecké obrazy ve věžovém paláci nadchly a mrzí vás jejich nevelké množství, nezoufejte. Na Střekově jsou pro vás přichystány také sezónní výstavy (většinou) regionálních umělců. Do galerie se vchází z nádvoří.

Tajemné schodiště a rozpadlá citadela

Místa, která jsme doposud procházeli, pobízejí k poměrně přesným představám o tom, jak to tu vypadalo v minulosti. Avšak kdyby Střekovu nenáležely historické ruiny, opředené tajemstvím a záhadami, těžko by podnítil fantazii tolika umělců. Rozbořených míst, která nabádají ke snění, jaké to tu kdy mohlo být, je zde několik. Před věžovým palácem si povšimnete schodovitého tesání. Kam a kdy schodiště vedlo je záhadou. Předpokládá se, že bylo točité a stoupalo do nárožní věže, která vznikla někdy po roce 1319, a poté byla za Hanuše Glace přestavěna na obytný palác.

Fragmenty předsunutého opevnění – citadely – leží na skále, oddělené od samotného hradu hlubokou průrvou. Dříve zde fungoval padací most, po němž dodneška zůstaly jen důlky ve zdech. Ačkoli se z objektu zachovalo jen pár kamenů, lze si všimnout, že byl směrem ke Střekovu otevřený. To proto, aby nepřítel nemohl citadelu – v případě, že ji dobije – použít jako vlastní pevnost.

Smutná pověst o věži

Do střekovské věže se vstupuje vchodem, proraženým v polovině 19. století. Původně byly dveře v prvním patře a lezlo se k nim po žebříku. Abyste si mohli dopřát rozhled široko daleko do okolí, budete muset vyšlapat devětačtyřicet schodů. Odměnou vám bude také návštěva malé komůrky hlásného.

Ve spodní části věže bývala hladomorna. Podle pověsti tu byl uvězněn a vyhladověn chudý podkoní, jenž se provinil tím, že miloval dceru hradního pána. Problém byl v tom, že ona jeho lásku opětovala. Příběh neskončil pohádkově. Mladá žena ukončila život skokem ze skály. Její duch tu prý za deštivých nocí naříká dodnes.

© Copyright 2007 Online Travel Solutions | Poděkování