Hlavní menu

CZ | DE | EN

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.

Doporučujeme

Hotel Apollón Litoměřice
Cena od: 700 Kč os./noc
Hotel Terezín
Cena od: 498 Kč os./noc
Víte že…

Víte, že zámky Nelahozeves a Veltrusy propojuje tajná chodba? Podle pověsti přišli o život všichni dělníci, co na ní pracovali – to aby se o ní nikdo nedozvěděl. Tunel pod Vltavou je dnes zazděný.Nejbližší okolí

Střekov

Hrad Střekov leží ve stejnojmenné městské části Ústí nad Labem. V minulém století byl Střekov samostatnou obcí. Ta fungovala jen sedmnáct let, zato byla svého času největší v Československé republice. Roku 1936 byl Střekov povýšen na město a o tři roky později připojen nacistickou správou k Ústí.

Historie osídlení labské doliny má kořeny mnohem hlouběji v minulosti. Zelenavá úbočí, spadající do životadárných vod řeky, si oblíbili už lidé mladší doby kamenné. Takzvaný Starý Střekov vznikl pravděpodobně v 9. až 10. století. Místní kraj je oblíbený dosud; především „Ústečáky“, kteří si sem přijíždějí víkend co víkend odpočinout od průmyslem zmáhaného města. Okolí Střekova je pokryto lesy, protkáno cestami a poseto turisticky zajímavými obcemi.

Velkolepé vodní dílo

Výhled ze Střekova kazí Masarykova zdymadla – monstrózní vodní dílo, přehrazující Labe od roku 1935. Technická stavba, ostře kontrastující s romantickou siluetou hradu, byla paradoxně ve většině průvodců vychvalována jakožto průmyslový skvost doby. „Vzdouvá hladinu Labe o jedenáct metrů, tvoříc tak jezero až k Lovosicím. Patří k nejmodernějším v Evropě, ba jez je největší z toho druhu vůbec, předstižen je jedině známým jezem u Kembs na Rýně,“ píše se v turistické knize z roku 1936, což nás, pravda, nemůže příliš překvapit. Podivnější jsou slova v propagačních materiálech z roku 2006: „Za bezmála sto let již desítky vodních staveb u nás i v Evropě mohutností a technickým řešením Masarykova zdymadla předstihly, nicméně stále zůstávají stavbou krásnou a elegantní.“

Většina turistů si dnes spíš než na ohromující a prosperující průmyslové zóny potrpí na přírodu a kulturní památky. Buď jak buď, Masarykovým zdymadlům nelze odepřít jedinečnost. Stavba v sobě zahrnuje dvě plavební komory pro čluny, hydroelektrárnu a přechod přes řeku pro chodce. Ačkoli životnost díla nebyla plánována na déle než dvacet let, poprvé byly zdymadla generálně opraveny až v roce 1981. Funkční jsou dodnes.

Brná nad Labem

Když v Brné roku 1897 pobýval spisovatel Karl May, autor známých příběhů o Vinnetouovi, měla obec založení největší turistické atrakce ještě před sebou. Památným datem se stal osmý duben roku 1930, kdy zde byl objeven termální pramen. Tryskal z hloubky 327 metrů do výšky osm metrů. Do roka tu vyrostly lázně, které ve značně rozšířené podobě fungují dodnes.

Termální lázně Brná nad Labem

Adresa: Brná nad labem, Litoměřická 1023/37, 400 03 Ústí nad Labem – Střekov
Telefon: +420 475 541 077
E-mail:koupaliste.brna@msul.cz

Výlety do přírody

Nejeden návštěvník střekovského hradu se už nechal inspirovat spisovatelem Richardem Wagnerem, který se v roce 1842 přestrojil za strašidlo a vydal se hledat múzu na nedaleký vrch Vysoký Ostrý. Přičemž halení se do prostěradla můžete klidně vynechat ;) Cestu přes Novou Ves a Sluneční stráň zpříjemní informační tabule naučné stezky.

Nová Ves se v průběhu let proměnila z horské vsi v rekreační středisko. Na návsi stojí kaple Nejsvětější Trojice, tři sta let stará památná lípa a několik domů lidové architektury, zdobených pavlačemi a bedněnými štíty. Z Vysokého Ostrého (587 m n. m.) si můžete dopřát výhled do labského údolí. Za příznivého počasí lze dohlédnout na Milešovku a Kletečnou, ba na hřebeny Krušných hor.

Svádovské panství

Comte di Molino – „hrabě ze mlýna“. Na první pohled to zní jako podivný titul. Jak k němu člověk přijde? Poslyšte příběh o lásce a zradě, který se kolem roku 1700 skutečně stal!

Na svádovském panství nedaleko Střekova pobývala na počátku 18. století Anna Františka z Toskany. Manžela měla přelétavého, tak když potkal v blízké vsi kyprou, milou a neupejpavou mlynářku, neváhal ani minutu. Láska to byla vášnivá, leč příliš krátká. Mladá žena povila syna, ale Bůh smilství nepřál a seslal na hříšnou matku trest. Když mlynářka s hochem – napůl šlechticem a napůl vesničanem – jela jednoho dne do fořtovny na Sedle, přepadla je krvežíznivá banda. Dívka na následky zranění do druhého dne skonala. Synka si vzal vévoda do Toskánska a propůjčil mu zmíněný titul.

Příběh si připomeneme při procházce okolím obce Svádov, jež se nachází co by kamenem dohodil na severovýchod od Střekova. Obcemi Budov a Olšinky prochází modrá turistická trasa, Svádov je proťat cyklostezkou. Pozornost si zaslouží Svádovská stráň s vodopádem, za nímž je ukryta malá jeskyně.

Křižovatka turistických tras

Obec Němčí je nejvýše položené sídlo v Českém středohoří. Leží ve výšce 600 m n. m. a protíná jej několik značených turistických tras. Skrz něj vede také cyklostezka, spojující Střekov a Čeřeniště. Ani milovníci zimních sportů nepřijdou zkrátka. Cesta mezi obcemi Němčí a Nová ves je jednou z mála v Českém středohoří, na nichž bývá proježděna lyžařská stopa běžkařů.

© Copyright 2007 Online Travel Solutions | Poděkování