Hlavní menu

CZ | DE | EN

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.

Doporučujeme

Hotel Apollón Litoměřice
Cena od: 700 Kč os./noc
Hotel Terezín
Cena od: 498 Kč os./noc
Víte že…

Víte, že Boubínský prales je zbytkem původního pralesního porostu, který před tisíci lety pokrýval většinu Evropy? Některé boubínské stromy klíčily ještě před třicetiletou válkou a v době, kdy psal Komenský a maloval Rembrandt, už měly víc než 10 metrů!České středohoří

České středohoří, obklopující Ústí nad Labem ze všech stran, svůj sopečný původ nezapře. Zaoblené kopečky brázdí malebná údolí a porůstají zelenavé lesy. Krajinu luk a polí krášlí majestátné zámky a tajemné zříceniny. Množství turistických tras nabádá k pěším i cyklovýletům, při kterých si člověk připadá jako v pohádce. Kousek od Střekova je vyhlídka Vysoký Ostrý a naproti za řekou se můžete na hrad podívat ze skály bizardního tvaru – Vrkoče. Máte-li rádi delší výlety, nabízí se hned několik turistických cílů. Následující řádky berte jen jako tipy a chcete-li České středohoří poznat důkladně, pořiďte si mapu.

Milešovka

Kdyby mohly hory dostávat koruny, jistě by se Milešovka jednou pyšnila. Královna Českého středohoří je se svou výškou 836,6 m n. m. nejvyšší v regionu. Kuželovitá hora se pyšní celorepublikovým primátem: její vrchol je největrnějším místem v Česku. Průměrně tu fučí rychlostí 28 m/hod.

Tajemný vrchol Milešovky lákal lidi odnepaměti. Své rituály tu snad prováděli už pravěcí lidé mladší doby kamenné. Tomu nasvědčují nálezy keramiky z tohoto období. Než se zájem o Milešovku obnovil, chvíli to trvalo. Na vrchol hory se život vrátil až v 19. století, kdy Evropou táhla vlna romantismu a všechny snílky a dobrodruhy hnala ven do přírody. Roku 1825 začal jistý Antonín Weber na Milešovce prodávat občerstvení. Brzy zde vyrostla proslulá mechová chýška z větví a roští. Kdo tu chtěl zůstat do rána, nesměl být rozmazlený. Spalo se u plápolajícího ohně na vrstvičce mechu. O čtvrt století později vyrostla na vrcholu hory kamenná rozhledna a od roku 1904 zde funguje meteorologická observatoř, která je vůbec nejstarší horskou meteorologickou stanicí v Česku. V současnosti je možné navštívit zdejší vyhlídkovou věž, která je součástí observatoře.

Na Milešovku se dostanete z Žimi přes Bílku a Milešov po červené turistické trase a z Kostomlat přes Černice a Velemín po modré.

Hazmburk

Jedna z nejromantičtějších a nejfotogeničtějších zřícenin v Čechách se vypíná na čedičovém kuželu nad údolím Labe a Ohře. Obrázek jako z pohádky dokreslují zakulacené kopce Českého středohoří. Hamburk je starý více než šest set let a od 17. století chátrá. Pozornost mu byla opětovně věnována – podobně jako na Střekově – až v 19. století. Inspiraci zde nacházeli umělci jako Karel Hynek Mácha, Svatopluk Čech či Emil Filla. Dnešní návštěvník ocení především daleký rozhled.

Adresa: Zřícenina hradu, Zámek 1, 411 17 Klapý
Telefon: +420 606 820 015
E-mail: info@zamek-spool.cz

Benešov nad Ploučnicí

V centru malebného Benešova leží skvostný zámek, který kombinuje prvky gotiky a renesance. Jakýsi podobný objekt tu stával už za Vartenberků kolem roku 1479. Areál, který zde vidíme dnes, vybudoval saský rod pánů ze Salhausenu. Pozdější majitelé na zámek zajížděli jen občas. Díky tomu dnes stavbu můžeme obdivovat prakticky tak, jak vypadala před mnoha staletími. Zámek v Benešově nad Ploučnicí je vyhlášen Národní kulturní památkou.

Adresa: Náměstí Míru 44/47, 407 22 Benešov nad Ploučnicí
Telefon: +420 412 586 575
E-mail: zamek-ben-pl@posta.xion.net

Zříceniny a hradiště

Romantické duše nadchnou především veřejnosti volně přístupné hradní zříceniny, jejichž dějiny jsou zahalené tajemstvím. Data založení dávno odvál čas a nám se ani nedochovalo nic, podle čeho bychom si dokázali o někdejší podobě sídla udělat představu.

Za zmínku stojí takzvaný Pustý zámek, jehož počátky sahají někam do 13. století. Do dnešních dnů se dochovaly jen příkopy, valy a několik plošin, na kterých se kdysi do výše tyčily majestátné budovy. Zřícenina se nachází co by kamenem dohodil od Velkého Března, v němž stojí za vidění empírový zámek z 19. století. Z Vrabince – hradu, stojícího kousek od osady Babětína – toho zbylo víc. Na rozeklané čedičové skále jsou patrné zbytky zdiva někdejšího sídla, které bylo pro svou nerovnoměrnost pojmenováno podle vrabčího hnízda. Pokud se chcete vydat ještě dál do minulosti, navštivte hradiště Zabrušany, kde se našli pozůstatky po lidech raného středověku.

© Copyright 2007 Online Travel Solutions | Poděkování